Dlaczego warto nauczyć dziecko zdrowych nawyków żywieniowych?
Zdrowe odżywianie wpływa na rozwój fizyczny,
koncentrację i odporność dziecka. Brak odpowiednich nawyków może prowadzić do nadwagi, problemów
zdrowotnych i trudności z przyswajaniem wiedzy. Dlatego tak ważne jest to, abyś zadbał o kształtowanie
pozytywnych nawyków żywieniowych u dzieci już od pierwszych lat życia. Dzięki temu wybór odpowiednich
produktów stanie się dla nich zupełnie naturalny.
Jak budować zdrowe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat?
To wcale nie musi być trudne ani czasochłonne – można to robić stopniowo – i bez presji. Klucz tkwi w prostych, codziennych działaniach i w dawaniu dobrego przykładu. Nawet jeśli jesteś zapracowanym rodzicem, masz wpływ na to, co Twoje dziecko je – i jak o jedzeniu myśli. Zobacz, jak w naturalny sposób zachęcić dziecko do zdrowego jedzenia.
Stań się dobrym przykładem
Dzieci naśladują zachowania dorosłych, a szczególnie rodziców. Dlatego w dużym stopniu to od Twoich nawyków żywieniowych zależy, czy dziecko również będzie z chęcią sięgało po owoce i warzywa zamiast po słodycze. Zadbaj o to, aby codziennie jeść zdrowe przekąski, a do tego często pić wodę lub naturalne soki.
Zachęć dziecko do uczestniczenia w gotowaniu
Zaangażowanie dziecka w proces planowania posiłków sprawia, że czuje się ważne i znacznie chętniej sięga po jedzenie. Zacznij zatem od wspólnych zakupów – pozwól dziecku wybrać kilka produktów, a po powrocie do domu wspólnie ugotujcie obiad, przygotujcie kolację lub zdrowy deser. Dziel się z dzieckiem informacjami na temat wybranych produktów – najlepiej, jeśli w przystępny sposób opowiesz mu, jakie właściwości ma dana żywność, np. jajka zapewnia witaminy, takie jak daje słońce, papryka sprawi, że nie będziesz chorować itp.
Unikaj nagradzania jedzeniem
Jeśli chcesz zbudować pozytywne nawyki żywieniowe, to unikaj nagradzania jedzeniem. Słodycze to nie jest dobra metoda na to, aby pochwalić zachowanie dziecka, jego postępy w nauce itp. W ten sposób możesz nieświadomie zbudować u dziecka niezdrowe relacje z jedzeniem, co może prowadzić do problemów w przyszłości.
Zadbaj o różnorodność posiłków
Twoje dziecko ma ulubione potrawy, które mogłoby jeść codziennie? Pomimo tego warto regularnie wprowadzać nowe produkty, aby zachęcić malucha do próbowania także innych posiłków. Co możesz zrobić, żeby nawet niejadek z chęcią sięgał po coś nowego? Serwuj owoce i warzywa w różnych formach – gotowanej, surowej czy smoothie. Wykorzystaj też wycinarki do warzyw, placuszków lub mięsa, aby stworzyć ciekawe kształty. Możesz też ułożyć jedzenie na talerzu w zabawny sposób np. w formie uśmiechu, słoneczka itp.